Na spotkaniu ramach cyklu „ Portrety Górnoślązaków „  prowadzonym przez  panią Anitę Witek poznaliśmy historię rodziny Fitznerów , której przedstawiciel Johan Wilhelm Fitzner przybył do naszego miasta w latach trzydziestych XIX wieku. Założył w mieście dobrze prosperującą Fabrykę Kotłów Parowych oraz Fabrykę Śrub i Nitów. Był osobą bardzo przedsiębiorczą, rozwijającą swój biznes na coraz większych obszarach , dbającą również o zabezpieczenie egzystencji swoich pracowników  i ich rodzin.

Potomkowie Wilhelma rozwijali biznes i kontynuowali jego działalność .

Po wielu latach i przeobrażeniach ustrojowych do dziś funkcjonują w mieście Fabryka Elementów Złącznych  kontynuująca produkcję Fabryki Śrub i Nitów oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne – aktualnie Rosomak S.A., powstałe na bazie Fabryki Kotłów Parowych Fitznera.

Perełką architektoniczną jaka pozostała w Siemianowicach po rodzinie Fitznerów  jest zbudowana w stylu eklektycznym Willa Fitznera, w której aktualnie mieści się oddział Siemianowickiego Centrum Kultury.

Spotkania w ramach cyklu  „Portrety Górnoślązaków” odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Rafała Piecha. Ostatnie przed wakacjami odbędzie się 16 czerwca o godz. 9.30, bohaterką będzie  Ewa Von Thiele Winckler zwana Matką Ewą.

Serdecznie zapraszamy!

Jolanta Basiaga

IMG_2084 IMG_2086