13 – 15 maj 2014

Trzynastego maja pod czujnym okiem Pani Kantor oraz Pani Październiok grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do stolicy; ). Trzy dni naszej wycieczki były wypełnione atrakcjami, co wiązało się z ciągłym ruchem i zmęczeniem, ale było warto.

Pierwszy dzień zaczęliśmy już około 4 rano. O 11-stej byliśmy na miejscu, a po 13-stej po pysznym obiadku. Musieliśmy oczywiście przywitać się z całą Warszawą, co udało nam się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Prócz tarasu widokowego zobaczyliśmy też salę kongresową. Później przeszliśmy się spacerkiem po centrum Warszawy. Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Stamtąd dotarliśmy do Parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, żeby poznać historię Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Razem z tamtejszym księdzem, odmówiliśmy modlitwę dziękczynną za wstawiennictwo błogosławionego, po czym wybraliśmy się do Muzeum przy kościele. Z powagą wysłuchaliśmy historii o życiu w cieniu PRL-u, o męczeństwie, czasie pracy duszpasterskiej ks. Jerzego oraz o jego korzeniach. Następnie odwiedziliśmy Teatr-Komedia. Wybraliśmy się mianowicie na spektakl pod tytułem „Klejnoty” w obsadzie sławnych aktorów serialu „Lekarze”, takich jak Jan Jankowski czy Marcin Perchuć. Spektakl o historii angielskiej farsy, w najlepszym wydaniu, oczywiście nam się spodobał. Pierwszy, męczący dzień zakończyliśmy ogromną pizzą.

Następny piękny dzień zaczęliśmy od spaceru na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, sporządzenie kilku zdjęć  i podziwiania widoków. Później do Centrum Nauki Kopernik na Warsztaty o Tajemnicach Mydlarni. Mieliśmy jedyną taką okazję, by przygotować własne mydło! Nie obyło się również bez zwiedzania eksponatów całego Centrum Kopernik. Spędziliśmy tam trochę czasu, a i tak nie daliśmy rady zobaczyć wszystkiego. Później spacer po Parku Łazienkowskim i warsztaty teatralne w Teatrze Stanisława Wyspiańskiego. Udało nam się zobaczyć kulisy teatru z XVIII wieku. Następnie, z małymi przeszkodami ze strony komunikacji miejskiej, pieszo już, przez most Poniatowskiego obok Syrenki i Stadionu Narodowego przeszliśmy do Planetarium Centrum Kopernika na wyjątkowy seans w 3D pod tytułem „Na skrzydłach Marzeń”. O zachodzie słońca zobaczyliśmy jeszcze przepiękną Starówkę.

Trzeci dzień ze smutkiem zaczęliśmy od pakowania. Później spacerkiem przez Stare Miasto po pamiątki i już z bagażami wybraliśmy się na obiad do Złotych Tarasów. Jeszcze zakupy i na pociąg – prosto do Katowic.

Wszyscy zadowoleni z bogatej w atrakcje wycieczki wróciliśmy do domów.