Wbrew wszelkim statystykom i pesymistycznym prognozom serwowanym przez media młodzi ludzie  czytają książki, lubią czytać i nie dość na tym, pokazują, że stanowi to dla nich przyjemność i sposób na życie! Przynajmniej, jeśli chodzi o uczniów siemianowickiego Katolika. Skąd ta pewność? Otóż przez cały ubiegły tydzień w odbywało się w szkole wielkie świętowanie czyli „Biblioteczny Feszyn Łik”. Okazją była pierwsza rocznica utworzenia bibliotecznego profilu facebookowego (https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Katolika/712908402074575 ). Plan wydarzeń, przy tworzeniu którego aktywnie uczestniczyli uczniowie, był bardzo bogaty i właściwie każdy miłośnik książek mógł znaleźć coś dla siebie. „Haja o bombony” czyli międzyklasowy konkurs wiedzy, „Bibliogranie” – turnieje w grach planszowych (Uno, Carcassonne, Dixit i in.), „A z czego to?” – konkurs, w którym po cytatach trzeba było rozpoznać książki (w dwuosobowych grupach)- to tylko część atrakcji całego tygodnia.

Do udziału w „Feszyn Łiku” zaproszeni zostali także goście specjalni:  z wykładem pt „Piękno” – Patrycja Skorek-Bilczyńska (absolwentka filozofii, pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemianowicach Śl.) oraz z warsztatami kolażu -Monika Małycha (absolwentka Katolika, studentka kulturoznawstwa). Wykład Patrycji Skorek-Bilczyńskiej pokazał, jak zmieniały się kanony piękna na przestrzeni wieków. Z pomocą prezentacji multimedialnej, teledysków i trailerów słuchacze zmierzyli się z pytaniami: Czym jest piękno? Jaką rolę pełni w życiu? Czym jest życie? Konkluzją  spotkania stały się słowa Ralpha Emersona: „Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie”. Z kolei warsztaty poprowadzone przez Monikę Małychę (https://www.facebook.com/monikowe.kolaze?fref=ts) były inspirujące i twórcze, a prace wykonane z fragmentów czasopism, koralików, wstążek i  kolorowych arkuszy zaskoczyły samych wykonawców!

Całej imprezie towarzyszyły konkursy: fotograficzny pt. „Moda na czytanie” i literacki – „Felieton o … czytaniu” . Podsumowanie całego tygodnia i rozdanie nagród  (książki, bony do księgarni internetowej, bilety do kina, talony na pizzę, zestawy długopisów, słodycze) odbyło się w piątek.

Nagrody otrzymali:

– reprezentacja klasy 2a (Paulina Brandy, Marzena Zdeb, Tomasz Niedziela, Mateusz Kocot)  i 2LO (Natalia Domagała, Paulina Iwanecka, Patrycja Ogiermann, Emilia Hawryluk) – „Haja o bombony”

– Karolina Kandora i Karolina Sienkiewicz (1LO) – „A z czego to?”

– Paulina Pudło (2b) – I miejsce, Patrycja Sąsała i Weronika Pawełczyk (3LO) – wyróżnienie – konkurs fotograficzny

– Izabela Dalig (2LO) – konkurs literacki .

Cały „Biblioteczny Feszyn Łik” spotkał się z takim entuzjazmem i zainteresowaniem, że stanie się z pewnością imprezą cykliczną.

 

A.Witek